Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Sanoczek

Email Drukuj PDF

Wieś położona na Pogórzu Bukowskim, w powiecie sanockim, gminie Sanok.
W miejscowości istnieje: 2 sklepy spożywcze, 4 podmioty gospodarcze, agroturystyka, Koło Gospodyń Wiejskich, przystanek PKS.

Historia
Pierwsza wzmianka o miejscowości Sanoczek pochodzi z 1424 roku, kiedy to wchodziła w skład dóbr królewskich, starostwa sanockiego.  W 1426 roku wieś zostaje przekazana Mikołajowi Zambie z Jarosławic, sanockiemu podstarościemu. W 1424 roku pojawia się informacja o istnieniu w Sanoczku cerkwi prawosławnej. W dziewiętnastym stuleciu wieś staje się własnością Rylskich a po 1905 roku przechodzi na własność Tchorznickich.
Pierwsza i druga wojna światowa dokonała sporych zniszczeń w zabudowie, a w latach 1946-47 wysiedlono niemal całą ludność wioski.

Zabytki
1. Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, drewniana, postawiona w 1863 roku, w miejscu starszej. Orientowana, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w pionie, zewnętrznie dwudzielna.  We wnętrzu stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch arkadach słupowych. Obiekt kryty dachem dwuspadowym, pobitym blachą. Wieżyczka z iglicą nad narteksem współcześnie przebudowana. Do lat sześćdziesiątych istniało pełne wyposażenie wnętrza, niestety zachowały się jedynie dwa  małe ołtarze boczne, przerobione zapewne z feretronów. Po 1946 roku cerkiew została przejęta dla kultu rzymskokatolickiego.
Przed wejściem do zakrystii wtórnie wmontowana płyta z datą 1674, pochodząca zapewne z wcześniejszej cerkwi.

2. Niewielki dwór murowany z roku 1910, należący do rodziny Rape, właścicieli fabryki włókienniczej w Łodzi.

3. Dziewiętnasto i dwudziestowieczne kapliczki przydrożne.

Na terenie miejscowości planowane jest utworzenie rezerwatu: „Śnieżyca przebiśnieg w Sanoczku „.

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl