Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pakoszówka

Email Drukuj PDF

Wieś leżąca na Pogórzu Dynowskim, w gminie Sanok, powiecie sanockim, przy głównej drodze z Sanoka do Rzeszowa. We wsi sklep spożywczy, sklep CENTRUM, przystanek PKS.

Historia
Pierwsza wzmianka pisemna o Pakoszówce pochodzi z 1390 roku i mówi o podatku tzw. „mesznym” oraz dziesięcinie oddawanej na kościół Św. Katarzyny. Wieś wymieniana jest jako: Pakosowska, Pakoschowa, Pakozowka, Pacoszowca, Pakoschowka, Thomkynkaw vulgariter Peckoschowaka, Pankoschowka, Pankosszowa, Pąkoszówka. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego właściciela wsi, wymienianego w 1443 Pakosza z Pakoszówki. 15 maja 1498 roku do wsi wtargnęli Turcy ( Tatarzy) niszcząc i paląc wieś. Miejscowa legenda mówi, że Tatarzy ci, później pobici pod górą Wroczeń, osiedlili się w Srogowie Górnym. W 1465 roku pojawia się pierwsza informacja o pakoszowskim dworze.  W 1532 roku niejaki Laurencius Iohannis Pakoschowski studiuje na Uniwersytecie Jagielloński. W siedemnastym wieku wieś należała do Baranowskich, następnie Słupieckich, Balów, Leszczyńskich, Bułakowskich, Tyszkowskich, a w okresie międzywojennym gospodarowała tu Polska Akademia Umiejętności z Krakowa. 3 marca 1876 r,
w Pakoszówce urodził się bł. Jozafat Kocyłowski, biskup Przemysko-Samborsko-Sanockiej Diecezji Grecko-katolickiej, zmarł  we więzieniu w Kijowie 17 listopada 1947 roku. Beatyfikowany w 2004 roku.

Zabytki
1. Kościół filialny p.w. Matki Bożej Różańcowej, murowany, potynkowany, zbudowany w 1937 roku

2. Dworek z lat trzydziestych dwudziestego wieku, dziewiętnastowieczny spichlerz, pozostałość po dawnym folwarku oraz resztki dworskiego parku krajobrazowego.

3. Przydrożne kapliczki  z XIX i XX w.

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl