Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pisarowce

Email Drukuj PDF

Wioska leżąca na zachód od Sanoka, przy gownej drodze wiodącej w kierunki Krosna. Tutaj kończy się Pogórze Bukowskie a rozpoczynają  tzw. „Doły Jasielsko-Sanockie” czyli Kotlina Krośnieńska. Powiat sanocki, gmina Sanok. Na terenie miejscowości działa Zespół Maszynowy Rolników, szkoła podstawowa, Dom Nauczyciela, Dom Strażaka, sklep, przystanek PKS, PKP, bar i trzy sklepy spożywcze. Istnieje również parafia rzymskokatolicka.

Historia
Wieś wzmiankowana w 1377 roku, kiedy to Władysław Opolczyk nadał ją niejakiemu Jaśkowi Puskowskiemu. W piętnastym wieku Pisarowce stały się własnością Rylskich a na początku dwudziestego stulecia – Tchorznickich, którzy władali tutejszymi dobrami aż do 1944 roku.
Po wojnie, ukraińsko - języczna ludność wsi została wysiedlona z Pisarowiec.

Zabytki
1. Dwór, wzniesiony wokoło połowy XIX wieku, prawdopodobnie przez Rylskich, na miejscu starszego, wzmiankowanego  w 1645 roku. W 1965 roku został zamieniony na szkołę. Jest to budynek murowany i potynkowany. Część południowa dworu stoi na piwnicach sklepionych żaglasto na gruntach, pochodząc zapewne z osiemnastego wieku. Przy dworze resztki parku krajobrazowego. Zachowane okazy starych drzew, klony, dęby oraz altana bukowa.

2. Na wzgórzu „Szczodre” miejsce po dawnym cmentarzu cholerycznym, po epidemii tej choroby, która przeszła przez wieś w połowie dziewiętnastego wieku.

3. Krzyże i kapliczki przydrożne z XIX i XX wieku.

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl