Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Płowce

Email Drukuj PDF

Płowce, leżą na północnych stokach Wiechy, niewielkiego pasma, wchodzącego w skład Pogórza Bukowskiego. Od północy wieś graniczy bezpośrednio z Sanokiem. Powiat sanocki, gmina Sanok. Działa Tu Dom Ludowy, sklep, dwa prywatne zakłady: mechaniki samochodowej oraz zakład produkcji mebli. Wioska posiada dobre połączenie z Sanokiem.

Historia
Pierwsza pisana wzmianka o Płowcach pochodzi z 1429 roku, kiedy to stanowiła część dóbr królewskich, starostwa sanockiego. Tradycja jednak przypisuje powstanie wsi Połowcom (zwani też Kumanami lub Kipczakami) - lud pochodzenia ałtajskiego – odwieczny przeciwnik średniowiecznej Rusi)których jako jeńców, miał osadzić tu książę przemyski Wołodar.
W jeszcze w XX wieku wśród ludności ukraińskiej funkcjonowała nazwa „Połowci”.
Stan ten jednak zmienił się znacznie w czasach Władysława Jagiełły i Wareńczyka. Wtedy to wyrosły na tych terenach fortuny szlacheckie, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się gród Matiaszków, którzy to w pewnym momencie mogli być właścicielami Płowiec.
Wieś  nie miała swojej parafii. Rzymskokatolicy z Płowiec należeli do Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku, zaś grekokatolicy chodzili do cerkwi w Prusieku.
Po dawnym dworze, który znajdował się w pobliżu obecnego cmentarza pozostały jedynie miejscowe nazwy, które funkcjonują wśród mieszkańców do dziś. Są to: „Brama” i „Sadyba”.
W 1871 roku postawiono we wsi kaplicę, której fundatorami byli trzej mieszkańcy wsi. Istniała ona do 1952 roku, kiedy to rozebrano ją, a na jej miejscu wybudowano nową zachowując częściowo stary wystrój wnętrz – m in. ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
Od lipca do września 1944 roku przez Płowce przebiegała linia frontu, co pociągnęło ze sobą wypędzenie mieszkańców, którzy mogli powrócić do swoich domów dopiero w połowie września, oraz zniszczenie sporej część zabudowy.
W latach 1940 – 44 na terenie Płowiec i okolic działał oddział Armii Krajowej dowodzony przez „Dziubana”, który zasłyną licznymi akcjami dywersyjnymi. Siedzibę główna oddział

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl