Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Prusiek

Email Drukuj PDF

Wioska leżąca na pogórzy Bukowskim, położona na południowy-wschód od Sanoka, od którego oddziela ją niewielkie pasmo Wiechy. Miejscowość sześć sklepów spożywczych, skład materiałów budowlanych i materiałów do produkcji rolnej, zakład kamieniarski, serwis urządzeń chłodniczych, dwie firmy transportowe, dwa Domy Ludowe, ośrodek zdrowia, bibliotekę, Kółko Rolnicze, Koło Gospodyń Wiejskich oraz dobrą komunikację z Sanokiem.
We wsi stoi nowy kościół rzymskokatolicki, zbudowany w latach dziewięćdziesiątych, dwudziestego wieku. Powiat sanocki, gmina Sanok.

Historia
Pierwsza, historyczna wzmianka o Prusieku pochodzi z 1361 roku. Wchodził wówczas w skład dóbr królewskich, należących do starostwa sanockiego. W 1402 roku, wieś podobno zostaje przeniesiona przez Władysława Jagiełłę, z prawa ruskiego, na prawo niemieckie. Pierwszą informację, dotyczącą tutejszej cerkwi znajdujemy pod data 1523. Ostatnia świątynia greckokatolicka, pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy zbudowano w 1793 roku, z drewna.  Dotrwała ona do połowy ubiegłego stulecia, kiedy to w latach czterdziestych została rozebrana. Stała obok obecnego cmentarza parafialnego. 
Jako ciekawostkę, warto wspomnieć, że w Prusieku znaleziony został toporek z epoki kamiennej, datowany na IV/III tysiąclecie przed naszą erą.

Zabytki
Najciekawszym obiektem zabytkowym Prusieka, jest neogotycka, murowana z cegły, kaplica rzymskokatolicka, pochodząca z lat sześćdziesiątych, dziewiętnastego wieku.

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl