Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Kulaszne

Email Drukuj PDF

Kulaszne jest wsią rolniczą, która położona jest nad rzeką Osławą. Niedaleko przebiega szosa Zagórz - Komańcza, przy której znajduje się miejsce parkingowe z widokiem na dolinę Osławy. W Szczawnem, miejscowości położonej niedaleko od Kulasznego, znajdują się przystanek PKS, autobusy do Komańczy i Sanoka, stacja PKP, sklepy spożywcze.
Kulaszne istniało już w 1538 r. Nazwa wsi pochodzi od miejscowej potrawy - kuleszy (kleik z mąki). W 1880 r. znajdował się tu "zakłat leczniczy klimatyczno - żętyczny" własność dziedzica Truskolaskiego. Ponad 90% mieszkańców stanowili grekokatolicy, jednak w 1947 r. ludność nie została całkowicie wysiedlona, ponieważ część pracowała na kolei.
W miejscowości znajdowała się drewniana filialna cerkiew greckokatolicka p. w. św. Michała Anioła zbudowana w 1912 r., która spłonęła w 1974 r. Na jej miejscu powstał kościół fil. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy . Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z początku XX w. Na pobliskim cmentarzu pochowany jest Andrzej Wasilewski, znany jako Jędrek Połonina, który zmarł w 1995 r. Był on rzeźbiarzem, bardzo znanym w Bieszczadach człowiekiem gór. Ze wzgórza Horodysko rozciąga się piękny widok na dolinę Osławy i okoliczne góry.

Obecnie w Kulasznym obok cmentarza budowana jest cerkiew grekokatolicka .

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl