Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Brzegi dolne

Email Drukuj PDF

Wieś w dolinie rzeki Strwiąż. Pierwsza wzmianka z 1532 r. Nazwa wsi została spolszczona, wcześniej brzmiała: Berehy Dolne (ukr. bereh - brzeg, skraj). Pod koniec XVIII w. w Berehach Dolnych  osiedlili się kolonizatorzy niemieccy, którzy swoją część wioski nazwali Siegenthal. Zdecydowaną większość stanowiła ludność rusińska. Niemieccy osadnicy wyemigrowali już na początku II wojny światowej. W latach 1945 - 51 Berehy znalazły się w granicach ZSRS. Po zmianie granicy w miejscowości osiedlili się przesiedleńcy z Sokalszczyzny.

Na uwagę zasługuje drewniana greckokatolicka cerkiew p.w. św. Michała Archanioła z 1844 r.(obecnie kościół katolicki). W środku zachowała się polichromia ornamentalna. W ołtarzu głównym zabytkowe osiemnastowieczne rzeźby rokokowe z kościoła w Przeworsku. Niedaleko szosy dawny cmentarz greckokatolicki z dobrze zachowanymi nagrobkami.

Brzegi Dolne znajdują się w Parku Krajobrazowym Gór Słonych. Wokół panują świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej. W okolicy znajduje się jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy z trasą narciarską posiadającą homologacje FIS. Przy wyciągu tym wybudowano w ostatnim czasie rynnę snowbordową.

Dojazd: Z Ustrzyk Dolnych w kierunku Krościenka

Opracował: obywatel

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl