Bieszczady noclegi

Naszą dewizą jest szybkość...

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Bystre koło Baligrodu

Email Drukuj PDF

Bystre - wieś w dolinie potoku Jabłonka przy dużej obwodnicy. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1552 r. Wioska należała do rozległych dóbr Balów. Cerkiew spłonęła podczas I wojny światowej. Nie podjęto próby jej odbudowy. Na msze chodzono do pobliskiego Baligródu.

Z przedwojennej wsi ocalał jedynie cmentarz. Niedaleko drogi pomnik poświęcony Aleksandrowi Fredro, z cytatem z książki pt. "Trzy po trzy": "...Tam granica świata. Za Baligrodem wjeżdża się, jak w czarcie gardło. Droga i rzeka to jedno i toż samo, a od rzeki z jednej i z drugiej strony wynoszą się czarne ściany jodeł i smreków."

Bystre jest atrakcyjna miejscowością dla Turystów. Znajduje się tu kilka ośrodków wypoczynkowych. W największym ("Zelmer") można skorzystać z basenu, kortów tenisowych czy z jednego z najbardziej wymagających wyciągów narciarskich w Bieszczadach (trasa posiada homologacje FIS).
Bystre leży w Ciśniańsko - Wetlińskim Parku Krajobrazowym. W pobliżu znajduje się kilka ciekawych rezerwatów np.: Rez. Gołoborze, Rez. Cisy na Górze Jawor.

Opracował: obywatel


www.bystre.pl

 

Reklamy

podkarpacie24.pl bieszczady24.pl noclegibieszczady.pl